Kedy použiť -iĝ- a kedy -ig-?

Vysvetlenie

Tranzitívne sloveso je sloveso, ktoré môže mať priamy predmet, tj. je zamerané na nejakú osobu alebo vec, ktorú je možné v prípade potreby pomenovať. Takéto slovesá prenášajú dej z podmetu (kto/čo?) na predmet (koho/čo?).
Netranzitívne sloveso je také sloveso, ktoré nemôže mať priamy predmet a nie je zamerané na nijakú osobu či vec. Netranzitívne slovesá môžu byť určované len príslovkovým určením ("ako?" "Mišo sedí smutne.") alebo doplnkom ("Mišo sedí smutný."), ale nie priamym predmetom (*"Mišo sedí stoličku.").

Prípona –ig- je typická slovesná prípona. Znamená "spôsobiť, zmeniť, realizovať, urobiť niečo nejakým". Koreň, za ktorý sa prípona pripája, označuje, aký je výsledok tohoto deja. Predmetom vety so slovesom na -ig- je to, na čo je zameraný dej slovesa. Podmetom je to, čo zmenu zapríčiňuje.
Sloveso s príponou –ig- je vždy tranzitívne, tj. vždy sa používa s bezpredložkovým priamym predmetom. Na tento predmet sa môžeme opýtať "koho/čo?" (kion?) a je teda v akuzatíve (4. páde).

Ŝi purigis la plankon. - Čistila dlážku.
Li daŭrigis sian laboron. - Pokračoval vo svojej práci.
Ŝi dormigis sian infanon. - Uspala svoje dieťa.
Ni ordigis la ĉambron. - Upratali sme izbu.
La gepatroj edzigis lin, kiam li havis 16 jarojn. - Rodičia ho oženili (=urobili manželom), keď mal 16 rokov.

Prípona –iĝ- znamená "prejsť do nového stavu, zmeniť sa". Aj táto prípona sa používa najmä na tvorenie slovies. Časť slova, ku ktorej sa prípona –iĝ- pripája, vyjadruje výsledok tejto zmeny alebo prechodu. Podmet je to, čo sa mení.
Sloveso s príponou –iĝ- je vždy netranzitívne, tj. NIKDY nemôže mať bezpredložkový priamy predmet, na ktorý by sme sa mohli opýtať "koho/čo?" ("kion?").

Ĉiuj homoj finfine maljunas. - Všetci ľudia napokon zostarnú.
Hodiaŭ mi vekis je la sepa horo. - Včera som sa zobudil o siedmej.
La koncerto komencis ĝustatempe. - Koncert sa začal načas.
La pordo malfermis mallaŭte. - Dvere sa zatvorili potichu.
Lia vizaĝo tre ruĝis pro frosto. - Tvár mu veľmi sčervenela od mrazu.

Cvičenia

Úroveň 1 Úroveň 2