Kurso de Esperanto

Kurso de Esperanto je multimediální počítačový program por samostudium esperanta. Zde jsou jeho hlavní rysy:

 • Pouze 12 lekcí
 • Procvičování výslovnosti a náslechu
 • Písně v MP3 - učte se zpěvem!
 • Rozmanitá cvičení pro zapamatování učiva
 • Služba oprav ( spolupracuj! )

Služba oprav

Kurso de Esperanto je kurz pro samouky, kteří mohou kurz použít jako hlavní nebo doplňkový studijní materiál. Přesto bude pro ně prospěšnější, budou-li mít k ruce učitele esperanta, který jim bude opravovat cvičení, vysvětlí nejasnosti a uvede žáky do esperantského hnutí. Tomu říkáme Služba oprav. Po zveřejnění kurzu byla tato služba zřízena v mnoha zemích. Autor kurzu se snaží povzbudit ty, kteří jsou ochotni v této službě pracovat. Pokud chcete vědět, zda tato služba existuje ve vašem jazyce, navštivte úvodní stranu ve svém jazyce (použijte menu v levém sloupci).

V roce 2003 Americká komise Světového esperantského svazu (UEA) ustavila Projekt Nesto (Hnízdo), který se snaží koordinovat internetové kurzy esperanta v Americe. O Projektu Nesto se více dozvíte na stránce http://www.monda.org/nesto/nesto.htm

Bezplatné stažení

Program Kurso de Esperanto - Verze 3.2 (13/feb/2006) - Windows

Pozor! Uživatelé Windows 95/98/Me musí aktivovat windowskou mnohojazyčnou podporu: jděte na menu "Start / Nastavení / Ovládací panely / Přidat nebo odebrat programy / instalace Windows" a tam zaškrtněte čtvereček "Mnohojazyčná podpora", potvrďte vše a sledujte instrukce Windows. Jinak se Vám na stránkách Kurzu mohou objevovat prázdné čtverečky místo esperantské diakritiky.

Minimální požadavky pro funkci Kurzu: Windows 95/98/Me/NT/XP/2000, Pentium 100, 16 MB da RAM, SVGA, zvuková karta a mikrofon (volitelné), 20 MB prostoru na disku.

Jak instalovat:

 • 1. Stáhněte si instalační soubor do provizorního adresáře.
 • 2. Spusťte instalační program.
 • 3. Zvolte jazyk použitelný při instalaci (čeština je jednou z možností).

Vindozo

Program Kurso de Esperanto - Verze 3.0 (20/Dec/2003) - Linux

Pozor! Při prvním použití Kurso de Esperanto - verze Linux, musí uživatel specifikovat svůj oblíbený MP3-přehrávač a WAV-záznamník, stejně jako oblíbený prohlížeč a program pro elektronickou poštu. Jděte na úvodní menu Kurzu, klikněte "Konfigurace" a zvolte "Zvuk a internet". Pokud se esperantská diakritika neukazuje správně, nainstalujte fonty Unikode a u konfigurační části Kurzu označte tento font jako přednostní.

Minimální požadavky pro fungování Kurzu: Linux s grafickým X-servisem, Pentium 100, 16MB da RAM, SVGA, zvuková karta, mikrofon (volitelné), 20 MB prostoru na disku.

Jak instalovat:

 • 1. Stáhněte soubor do provizorního adresáře.
 • 2. Rozbalte soubor "kurso.tar.gz" a spusťte instalaci "install.sh".
 • 3. Program bude nainstalován do adresáře "/usr/share/kurso", a může být spuštěn příkazem "kurso".

Linukso

Pomocný program pro překládání Kurzu pro Windows

Pokud se vám líbí tento program a chcete jej přeložit do svého jazyka (lkurz je již přeložen do více než 23 jazyků), můžete použít níže uvedený pomocný prográmek. Pro jeho správné fungování je třeba, aby Kurso de Esperanto už byl instalován ve vašem počítači. Informujte autora o své práci, aby vás mohl informovat o aktuálních verzích programu, které je nutno přeložit.

Vindozo